Eceabat

Eceabat, Gelibolu Yarımadası’nın batı ucunda, Avrupa yakasında yer almaktadır. 12 köyü olan Eceabat çok sayıdaki tuğla ocaklarıyla bir dönem Çanakkale’nin tuğla ihtiyacını karşılamıştır. Çanakkale seramikleri üretimi açısından önemli bir merkez olarak karşımıza çıkmaktadır.

Antik Kentler: Sestos, Kilistepe/Maydos  Yerleşkesi, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Kilitbahir Köyü' ilçenin öne çıkan turistik merkezleridir. Kaleler ve Tabyalar: Kilitbahir Kalesi, Seddülbahir Kalesi, Bigalı Kalesi, Namazgah Tabyası, Mecidiye Tabyası, Bigalı Atatürk Evi Müzesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Eceabat’ın görülmeye değer plajları ve kumsalları: Kabatepe Orman Kampı, Küçük Anafartalar Köyü Sahili, Küçük Kemikli Burnu, Suvla Koyu, Büyük Kemikli Burnu' dur.  Eceabat mutfağı da Çanakkale yöresel mutfağına benzer özellikler taşımaktadır. En bilinen tatlar arasında peynirli patlıcan, katmer, simit lokumu, çörek ekmeği, pirehu, tarhanalı patlıcan, peynir helvası ve mafiş ön plana çıkmaktadır. 

 

 

 

 

 

Çanakkale Yatırım Destek Ofisi
İsmetpaşa Mh. Asaf Paşa Cd. No: 78
Merkez/Çanakkale
İletişim
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2023 Web Tasarım