Kültür ve Turizm

Çanakkale sadece deniz-kum-güneş konseptli turizm faaliyetlerine değil; kültür turizmi, doğal denge ve sürdürülebilirlik prensiplerine dayalı eko-turizm ve agro-turizm gibi birçok alternatif turizm faaliyetine ev sahipliği yapmaktadır.671 km’lik kıyı uzunluğu;

- Dalış,

- Sörf,

- Uçurtma sörfü gibi farklı su sporlarına fırsat sunmaktadır.

 

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Troya Antik Kenti başta olmak üzere birçok arkeolojik değer ve kültürel varlığa ev sahipliği yapmaktadır. (Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2022 Yılı Türk Kazı Çalışmaları)

- Assos

- Gülpınar (Apollon Simintheus)

- Parion

- Uğurlu-Zeytinlik Höyüğü

- Mydos Kilisetepe

- Alexandria Troas

- Troya

- Tenedos

- İnkaya Mağarası

Çanakkale’de termal veya kıyı temalı 6 Turizm Merkezi bulunmaktadır. Termal  turizm  konusunda  bölgesel  desteklerden yararlanabilecek nitelikteki turizm konaklama yatırımları 5. bölge desteklerinden faydalanabilmektedir. Bazı alanlarda yapılacak yatırımlar öncelikli yatırımlar olarak belirlenmiş ve söz konusu alanlara yönelik yatırımlara 6. bölge haricinde hangi bölgede gerçekleştirilirlerse gerçekleştirilsinler 5. bölge desteklerinden yararlanma hakkı verilmiştir. Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinde veya termal turizm konusunda bölgesel desteklerden yararlanabilecek nitelikteki turizm konaklama yatırımları bu kapsamda ele alınan yatırım konularından bir tanesidir.

İsim

Yer

Tema

Çanakkale Ayvacık-Tuzla Termal TM

Ayvacık

Termal

Çanakkale Behramkale Kadırga Koyu TM

Ayvacık

Kıyı

Çanakkale Ezine Kestanbol Termal TM

Ezine

Termal

Çanakkale Geyikli TM

Ezine

Kıyı

Çanakkale Küçükkuyu TM

Ayvacık

Kıyı

Çanakkale Yenice-Hıdırlar Termal TM

Yenice

Termal

Sörf, su altı dalış, uçurtma sörfü gibi farklı su sporlarının deneyimlenebilmesi açısından Çanakkale kıyıları önemli bir potansiyele sahiptir. Çanakkale’de 12 tane mavi bayraklı plaj bulunmaktadır( Türkiye Çevre Eğitim Vakfı, Bilgiye Erişim: 13 Mart 2023). Cittaslow unvanıyla farklı kültürel motifleri bir arada barındıran Gökçeada, rüzgar sörfü merkezi olarak da son yıllarda özellikle Balkanlardan gelen turistleri ağırlamaktadır.

 
Çanakkale Yatırım Destek Ofisi
İsmetpaşa Mh. Asaf Paşa Cd. No: 78
Merkez/Çanakkale
İletişim
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2024 Web Tasarım