Ezine

Bölge adını Cuma anlamına gelen Azine kelimesinin zamanla Ezine’ye dönüşmesinden almıştır. Verimli bir ova üzerine kurulan ilçe, Kaz Dağları'nın kuzeyinden doğup, Çanakkale boğazına dökülen Menderes Çayı ve ilçeyi ikiye ayıran Akçin Çayı ile zengin yer şekillerine sahiptir. Bölgede mermer, kurşun, kireç taşı gibi madenlere rastlanılmış aynı zamanda bölge volkanik bir kitlenin üzerindedir.

Ilıman iklime sahip olan ilçenin plajları ve Alexandria Troas Antik Kenti, Pembe Göl, Neandria Antik Kenti, Seferşeh Hamamı, Achilles Tümülüsü ve Tavşan Adası gibi antik eserleriyle ilçeye gelindiğinde görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Ezine’nin avantajlı konumundan faydalanarak Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi de açılmak üzere altyapı çalışmalarına devam etmektedir.

Çevresinde yer alan ilçelerden de ulaşımın kolay bir şekilde sağlandığı Ezine, Çanakkale şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ezine Peyniri ile marka haline gelmiş olan ilçe, bu peyniri elde etmek için kullanılan sütler ve hayvanların beslenmesi gibi konular üzerinden küçükbaş hayvancılıkta ve tarımda da gelişmişlik göstermiştir.

Çanakkale Yatırım Destek Ofisi
İsmetpaşa Mh. Asaf Paşa Cd. No: 78
Merkez/Çanakkale
İletişim
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2023 Web Tasarım