MERKEZ

Çanakkale Merkez 195.439 nufüsa sahiptir. Şehrin günümüzdeki adı, Anadolu Yakası’nda inşa edilmiş olan Çanak Kalesi’nden gelmektedir. Bu kale aynı zamanda Sultaniye Kalesi olarak adlandırılır. Akdeniz ve Karadeniz’i bağlayan noktalardan biri olması nedeniyle Çanakkale tarih boyunca medeniyetlerin dikkatini çekmiştir. Boğazın Önemi Çanakkale Savaşları'nda (1. Dünya Savaşı'nda) bir kez daha gündeme gelerek düşmanlar tarafından yapılan düşman donanması teşebbüsü 18 Mart 1915 tarihinde Atatürk ve kahraman türk askerlerimiz tarafından başarıyla sonuçlanarak bozguna uğratılmıştır.

Birçok tarihi güzelliği, atalarımızın izleri, bu şehre geldiğinizde anı yaşıyormuş gibi olmanızı sağlar. Toprak, mücadele kokar. Aynalı Çarşı, Çanakkale Seramik Müzesi, Çanakkale Deniz Müzesi(Kale-i Sultaniye), Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Meryem Kilisesi mutlaka gitmeniz gereken yerlerdendir. Bunların yanı sıra Truva Antik Kenti(Troya), Assos Antik Kenti, Dardanos Tümülüsü, Anıtlar: Çanakkale Şehitler Abidesi, Dur Yolcu Anıtı, Yeni Zelanda Anıtı,Mimari Yapılar: Saat Kulesi, Kilitbahir Kalesi, namazgah Tabyası, Seyit Onbaşı Anıtı. Toprakların nasıl kazanıldığını anlamak için oldukça etkili olacaktır. Çanakkale, sıradan bir gezi noktası olmadığı için bu bölgeyi ziyaretiniz esnasında Çanakkale’nin tarihi hakkında bilgi sahibi olmanız, yapacağınız ziyaretin çok daha anlamlı olmasını sağlayacaktır. Unutmadan, Assos' ta dalış yapmayı ve denize girmeyi, meşhur peynir helvamızı tatmayı unutmayalım!

 

 

 

Çanakkale Yatırım Destek Ofisi
İsmetpaşa Mh. Asaf Paşa Cd. No: 78
Merkez/Çanakkale
İletişim
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2022 Web Tasarım