Merkez

Çanakkale Merkez 195.439 nufüsa sahiptir. Şehrin günümüzdeki adı, Anadolu Yakası’nda inşa edilmiş olan Çanak Kalesi’nden gelmektedir. Bu Kale aynı zamanda Sultaniye Kalesi olarak adlandırılır. Akdeniz ve Karadeniz’i bağlayan noktalardan biri olması nedeniyle Çanakkale tarih boyunca medeniyetlerin dikkatini çekmiştir. Boğazın önemi Çanakkale Savaşları'nda (1. Dünya Savaşı'nda) bir kez daha gündeme gelerek düşmanlar tarafından yapılan düşman donanması teşebbüsü 18 Mart 1915 tarihinde Atatürk ve kahraman Türk askerlerimiz tarafından başarıyla sonuçlanarak bozguna uğratılmıştır.

Aynalı Çarşı, Çanakkale Seramik Müzesi, Çanakkale Deniz Müzesi(Kale-i Sultaniye), Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Meryem Kilisesi, Truva Antik Kenti(Troya), Assos Antik Kenti, Dardanos Tümülüsü, Anıtlar: Çanakkale Şehitler Abidesi, Dur Yolcu Anıtı, Yeni Zelanda Anıtı,Mimari Yapılar: Saat Kulesi, Kilitbahir Kalesi, namazgah Tabyası, Seyit Onbaşı Anıtı merkez ilçede yer alan görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. 

 

 

Çanakkale Yatırım Destek Ofisi
İsmetpaşa Mh. Asaf Paşa Cd. No: 78
Merkez/Çanakkale
İletişim
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2024 Web Tasarım