Yenice

Kazdağlarının eteğine kurulmuş olan Yenice, Çanakkale'nin yüz ölçümü olarak en büyük ilçesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çanakkale ilinin güneydoğusunda yer almaktadır.  76 köyü bulunur. 1 Belde (Kalkım Beldesi) ve 76 köyü vardır. 31.023 nüfusa sahiptir. Kalkım Beldesinde 2 mahalle olmak üzere toplam olarak 6 Mahalle Muhtarlığıyla hizmet vermektedir.

İlçede görülen iklim özellikleri: Akdeniz, Karadeniz ve kara ikliminin karışımı olan Marmara İklimi özelliklerini gösterir. Bitki örtüsünün %70'i ormanlarla kaplıdır. Yenice ilçesinde dağlar arasında bulunan geniş ovalar bulunmaktadır.  Bölgenin geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır. Öne çıkan tarımsal ürünleri; Kapya Biber, Çilek, Tütün, Süt , Arıcılık olarak sıralanabilir.

Yenice, alternatif turizm olanakları bakımından (termal-doğa sporları-atıcılık vb.) cazibe merkezi durumundadır. Trustik yerler olarak Issız Cuma Cami, Büyük Agonya, Asartepe sıralanabilir.

 

 

Çanakkale Yatırım Destek Ofisi
İsmetpaşa Mh. Asaf Paşa Cd. No: 78
Merkez/Çanakkale
İletişim
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2024 Web Tasarım