YENİCE

Kazdağlarının eteğine kurulmuş olan Yenice, Çanakkale' nin yüz ölçümü olarak en büyük ilçesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çanakkale ilinin güneydoğusunda yer almaktadır. Kalkım tek Beldesi olarak karşımıza çıkar. 76 köyü bulunur. 1 Belde (Kalkım Beldesi) ve 76 köyü vardır. 31.023 nüfusa sahiptir. Kalkım Beldesinde 2 mahalle olmak üzere toplam olarak 6 Mahalle Muhtarlığıyla hizmet vermektedir.

İlçede görülen iklim özellikleri: Akdeniz, Karadeniz ve kara ikliminin karışımı olan Marmara İklimi özelliklerini gösterir. Bitki örtüsü %70'i ormanlarla kaplı olması sebebiyle oldukça dikkat çekmektedir. Yenice ilçesinde dağlar arasında bulunan geniş ovalar bulunmaktadır. Fotoğraf makinenizle eşsiz doğa fotoğraflarına sahip olmak isteyenlerin adresi olarak karşımıza çıkar. Bölgenin geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır. Tarımda Kapya Biber, Çilek, Tütün, Süt , Arıcılık karşımıza çıkmaktadır.

Yenice, alternatif turizm olanakları bakımından (termal-doğa sporları-atıcılık vb.) cazibe merkezi durumundadır. Trustik yerler olarak Issız Cuma Cami, Büyük Agonya, Asartepe karşımıza çıkmaktadır.

 

 

 

Çanakkale Yatırım Destek Ofisi
İsmetpaşa Mh. Asaf Paşa Cd. No: 78
Merkez/Çanakkale
İletişim
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2022 Web Tasarım